rotasyon-makine

Renkplas Rotasyon Teknolojisi

Rotasyon ürünlerin temel özellikleri;
Rotasyon kalıplama, içi boş plastik ürünler almamızı sağlayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin en bilinen ürünleri su-gıda depoları, tarım-zirai sektöre ait çeşitli ürünler, otomotiv sektörüne ait ürünler, çeşitli oyuncaklar, tekstil depoları gibi ürünlerdir.
Rotasyon teknolojisinde üretimin mantığı, plastik tozun kalıbın içinde dönerek kalıbın iç şeklini almasıdır. Bu nedenle standart bir üretim prosesinde, rotasyonda enjeksiyon ürünlerde kullanılan federler/ince noktaları yapmak mümkün değildir.
Yapılacak olan federlerin de, tozun dönebileceği boşluklara sahip olması gerekmektedir.
Bununla beraber yazı gibi, derinliği az olan girintilerin üretilmesi mümkündür. Ancak, rotasyonda plastik basınçla şekillenmediği için ince bölgelerde mükemmel bir dolgunluk yapması mümkün değildir.
Rotasyonda kalıbın içine, dolayısıyla ürünün dış yüzeyine müdahale etmemiz, şeklini belirlememiz mümkündür. Ancak ürünün iç yüzeyine müdahale etmemiz, ürün iç şekline dışından farklı bir şekil, desen, vb. vermemiz mümkün değildir. Her ne kadar belli bölgelerde ısı alım miktarını değiştirmek ve makine dönüş ayarlarını farklılaştırmak gibi yöntemlerle, değişik bölgelerde ürün kalınlıkları kontrol edilebilse de, temelde rotasyonda ürün et kalınlığı dahil ürün iç yüzeyine müdahale edilmediğini söyleyebiliriz.
Rotasyon teknolojisinde önemli bir sorun,ölçü toleransının yüksek olmasıdır. Özellikle mevsimsel değişiklikler, ürünlerin ölçülerinde, %2 gibi yüksek sayılacak sapmalara yol açabilirler. Bu durum, birbirine monte edilecek ürünlerde göz önünde bulundurulmalı ve tasarım sürecinde gerekli tedbirler alınmalıdır.

rotasyon-makinasi5

Plastik Su Deposu Rotasyon Kalıbı

Renkplas Plastik Kimya San. Ve Tic. 2001 yılından beri rotasyon teknolojisinin bilfiil içerisinde olan profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur.
Rotasyon teknolojisi konusunda her türlü çözümü kendi bünyesinde barındırmakta ve her aşamada değişik çözümler sunmaktadır.Ürün Geliştirme-Tasarım: İhtiyacınız olan her türlü tasarımı bilgisayar destekli sistemlerde geliştirerek, uygun çözümler üretmekteyiz.
Kalıp Yapımı: Bünyemizde bulunan 2000x850x850 ebatlarında CNC Dik İşlem Merkezi, ø900 mm. ebadında torna, model atölyemiz ve metal atölyemizde her türlü rotasyon kalıbı A'dan Z'ye tamamlanır. Kalıp denemeleri de tarafımızdan yapılarak kalıp teslim edilir.

yağmur-suyu-depolama

Yağmur Suyu Depolama ve Kullanımı.

Yeşil su olarak da bilinen yağmur suyu, evlerin bahçelerinde toplanılarak depolanabilir. Daha sonra hedeflenen kullanıma göre belirli yöntemlerle arıtıldıktan sonra evdeki ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Bunu mümkün kılmak için evdeki su tesisatının bu sisteme göre uyarlanması gerekiyor. Bu sistemi kurmak gayet basittir. Öncelikle her evin bahçe veya bodrumuna 5-15 metreküplük bir su deposu yerleştirilir. Bu depo, filtreden geçirilmiş yağmur suyu çıkışına bağlanır. Çatı ve terastan akan yağmur suları rogarlar vasıtasıyla PVC borlardan ana rogara toplanır ve buradan depoya akar. Depoda toplanan su, küçük bir temizsu pompasının yardımı ile tuvaletlere, çamaşır makinesine, bahçe sulama ve oto yıkama tesislerine bağlanır. Yağmur suyu kullanma tesisatı, senelerce beklemeye gerek kalmadan kısa sürede yapılabilecek ve maliyet düşük bir uygulamadır.

Günümüzde değişik alanlarda kullanılabilen bu yöntem yanlızca evlerde değil, küçük ve büyük ticari alanlarda da hayata geçirilebilir. Evlerde olduğu gibi, büyük ticari binalarda da aynı şekilde çatı yağmur suları filtreden geçirilerek su deposuna gönderilip bu su doğrudan bahçe sulama, ya da yangın tertibatında kullanıldığı gibi yumuşatılıp filtre edildikten sonra binanın tuvaletlerinde, bulaşık veya çamaşır makinelerinde, ve lavabolarda rahatlıkla kullanılabilir.

Bu sistem, kesinlikle yapmamız gereken ama üzerine düşmediğimiz bir önlem olarak kalmamalıdır. Yağmur sularının bahçelerde heryeri yerlebir etmesi, kaldırımlarınızdan akıp gitmesi, ya da yollardaki deliklerde birikmesini hiçbirimizin tercih etmeyeceği kesin bir gerçektir. Özellikle bu suyu başka alanlarda kullanmaya bu kadar talep varken! Şimdi önümüzden akıp giden suyu yaz aylarında ne kadar araycağımızı düşününce insanın içinin acımaması imkansız!

Su, tüm canlılar için hayatın en önemli doğal kaynaklarından biridir. İnsan kullanımı, ekosistem kullanımı, ekonomik kalkınma, enerji üretimi, ulusal güvenlik gibi suya gereksinme duyan birçok sektör vardır. Dünyadaki varlığımız için bu kadar kritik bir önemi olan suyun boşuna akıp gitmesine izin vermeyelim...

su-kirlenmesi

Suların Kirlenmesi.

Su, dünyadaki tüm canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çok önemlidir. Dünyadaki suların yaklaşık olarak %2’si içilebilir tatlı sudur. İçilebilir tatlı su oranı son derece düşük olduğu gibi, insanların bilinçsiz kullanımı sonucunda giderek kirlenmektedir. Genellikle insanların sebep olduğu etkenlerden dolayı suların kalitesinin düşerek, kullanılmaz duruma gelmesine ‘su kirliliği’ denir.

Su kirliliğine yol açan nedenlerden bazıları; sanayi atıklarının suya karışması, gübre ve ilaçların tarımdaki bilinçsiz kullanımı ve çöplerin kontrolsüz bir şekilde doğal ortamlara bırakılmasıdır. Sanayi kuruluşlarının denetimsiz oluşu ve gerekli arıtmanın yapılmaması, suda çözünemeyen ve doğada ayrışmayan atıkların yer altı ve yer üstü sularına karışmasına sebep olur. Bunun yanı sıra, toprağa bırakılan atıklar, yağışlar sonucunda su kaynaklarına ulaşarak, kirlenmeyi arttırır. Tüm bu nedenlerden dolayı yeryüzündeki sular kirlenerek, kullanılmaz hale gelmektedir. Yeryüzündeki su kaynaklarındaki su buharlaşarak, atmosfere geçer. Daha sonra atmosferden de yağış olarak yeryüzüne iner. Bu sayede, atmosfer aracılığı ile suyun dolaşımı gerçekleşmiş olur.